26. kolovoz 2021. Renata Puljiz Pravo i zaštita podataka
Rad od kuće sve je učestaliji oblik rada, posebno u zadnje dvije godine otkada vlada panedemija korona virusa. Možemo ga definirati kao jednu posebnu vrstu radnog odnosa, u kojem poslodavac daje upute radniku kakav rad treba odraditi, na način da radnik prema danim uputama u potpunosti ili pretežito naloženi mu rad obavi, radeći ga kod kuće ili u nekom drugom prostoru, koji nije prostor poslodavca.
Rad od kuće je relativno novi institut u radnom zakonodavstvu RH. Jedna od glavnih značajki mu je fleksibilnost, a da bi se osigurala zakonitost rada kod kuće, potrebno je napraviti ugovor o radu.
Rad od kuće posebno je aktualan tijekom pandemije COVID-19 bolesti, kada su naredbe Stožera civilne zaštite izričito zahtijevale od poslodavaca da svi radnici koji mogu, rade od kuće. Postavljalo se pitanje - ako poslodavac naloži radniku da radi od kuće, mora li sklapati aneks ugovora o radu za izdvojeno mjesto rada ili radnik mora postupati po nalogu poslodavca i bez sklopljenog aneksa.
Prema članku 17. Zakona o radu, ugovor o radu sklopljen u pisanom obliku, odnosno potvrda o sklopljenom ugovoru o radu za obavljanje poslova kod kuće ili u drugom prostoru koji nije prostor poslodavca, osim drugih obveznih podataka mora sadržavati i dodatne podatke o:
-radnom vremenu
-strojevima, alatima i opremi za obavljanje poslova koje je poslodavac dužan nabaviti, instalirati i održavati
-uporabi vlastitih strojeva, alata i druge opreme radnika i naknadi troškova u vezi s time
-naknadi drugih troškova radniku vezanih uz obavljanje poslova (struja, internet…)
-načinu osposobljavanja i stručnog usavršavanja radnika.
Moguće je sklopiti ugovor o radu za izdvojeno mjesto rada ili aneks ugovora o radu kojim se mijenja trenutni ugovor o radu. Također, moguć je i povremeni rad od kuće (npr. 2 dana u tjednu ili slično).
Plaća radnika ne smije biti manja od plaće koju je radnik odradio u prostoru poslodavca. Zanimljivo je da radnici koji rade u skraćenom radnom vremenu ne smiju raditi od kuće. Također, količina i rokovi za izvršenje poslova ne smiju onemogućiti radniku korištenje prava na dnevni, tjedni i godišnji odmor.
Povrede odredbi Zakona o radu na izdvojenom mjestu rada, odnosno rada o kuće spadaju među najteže prekršaje poslodavca. Tako poslodavac može biti kažnjen novčanom kaznom od 61 do 100 tisuća kuna, ako sklopi ugovor o radu na izdvojenom mjestu rada za poslove za koje ga ne smije sklopiti. Kazna za isti prekršaj za poslodavca fizičku osobu ili odgovornu osobu pravne osobe iznosi od 7 do 10 tisuća kuna. Ako je spomenuti prekršaj počinjen u odnosu na maloljetnika, iznos novčane kazne uvećava se dvostruko.
Prema Zakonu o zaštiti na radu trebaju se poštovati sva pravila kao i kod rada u prostoru poslodavca. Iznimka je da na izdvojenom mjestu rada se ne mogu obavljati poslovi s posebnim uvjetima rada. Također, zabranjeno je pušenje, korištenje sredstava ovisnosti i konzumiranje alkohola. Posebno su zaštićene određene kategorije radnika (trudnice, dojilje, itd.). Troškove provođenja zaštite na radu snosi poslodavac, odnosno njezino provođenje ne smije teretiti radnika.